fbpx

Üsküp’te Gezilecek Yerler – Makedonya Gezi Rehberi

Üsküp’te Gezilecek Yerler

Kuzey Makedonya‘nın başkenti Üsküp, Vardar Nehrinin iki yakasına kurulmuştur. Beşyüz yıl Osmanlı hakimiyeti altında kalan şehir, eski çarşısı, kalesi, camileri, Vardar Nehrini süsleyen Taş Köprüsü ile sanki bir Anadolu yerleşimi gibidir. Eski Çarşının esnafı Türkçe konuştuğu için Üsküp’te kendinizi yabancı hissetmeyeceksiniz.

Üsküp, Doğasının renkliliği ve güzelliği, şirin kafeleri, canlı meydanı ve tarihi Eski Çarşısı ile beğenilen bir şehir. Balkan turuna çıkmayı düşünüyorsanız en iyi başlangıç rotalarından birisi Üsküp olacaktır.

Üsküp’te Gezilecek Yerler

Ülkenin kültürel, ekonomik, siyasi ve akademik merkezi Üsküp’ün son yıllarda hızlı bir değişim içerisinde. Devletin yürüttüğü Skopje 2014 adlı projeyle şehir turistik açıdan geliştiriliyor, diğer bir deyişle yeniden yaratılıyor. Şehrin her yanında karşınıza devasa heykeller çıkarsa şaşırmayın o yüzden.

Üsküp’teki Osmanlı döneminden kalan anıtların sayısı oldukça kabarık. Üsküp gezilecek yerler listesine bunların hepsini almadım, vakti olanlar eminim daha çok şey keşfedeceklerini göreceklerdir zaten. Listedekilerden Matka Kanyonu ve Stobi hariç, hepsini 1 günde görebilmeniz mümkün.

1. Makedonya Meydanı

Makedonya Meydanı tam anlamıyla şehrin kalbi. Şehrin bu en geniş meydanında yükselen 33 metrelik devasa Atlı Savaşçı heykeli, Makedonya’nın bağımsızlığının yirminci yılına özel olarak Floransa’da yaptırılmış. Aslında Büyük İskender’i temsil ediyor. Heykelde Büyük İskender atının üzerinde elinde kılıçla, Taş Köprü’nün diğer yakasındaki babası Philip’in heykelini selamlıyor. Meydan çevresinde çok sayıda kaliteli kafe ve restoran var.

2. Taş Köprü

Üsküp’teki tarihi Osmanlı yapıların bazıları günümüze kadar sapasağlam gelmiş. Bunlardan biri de şehri ortadan ikiye ayıran Vardar Nehrinin üzerine kurulu olan Taş Köprü. Fatih Sultan Mehmet tarafından 15. yüzyılın ortalarında yaptırılmış. Zamanla şehrin önemli simgelerinden birine dönüşmüş. Köprü aynı zamanda şehrin yeni bölümünde yer alan Makedonya Meydanını, şehrin tarihi bölgesi Türk Çarşısına bağlıyor.

3. Türk Çarşısı

Osmanlı döneminden kalan tarihi Üsküp Türk Çarşısı, turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden Mustafa Paşa Cami, Kurşunlu Han, Davut Paşa Hamamı, İsa Bey Cami ve Kapan Han kendinizi Anadolu kentlerinden birindeymişsiniz gibi hissettirebilir. Üsküp Türk Çarşısı tarihi değerine rağmen benden yüksek not alamayan bir yer. Hala Osmanlı mimarisini korunduğu ve özelliğini kaybetmediği çarşı da yine de çok sayıda eser yıllardır harabe halde ve onaracak elleri bekliyor. Çarşı köftecileri ve kiremitte kuru fasülyesi ile ünlü. En ünlüsü ise Divan lokantası. Kurşunlu Han girişindeki lokantadan da kiremitte kurufasülye yiyin. Çarşıyı gezmek için 1 saatinizi ayırmanız yeterli. Sokak aralarında dolaşmayı ve ünlü hanlarda mola vermeyi unutmayın.

4. Üsküp Kalesi

Şehrin en yüksek noktasına konumlanmış Üsküp Kalesine giriş ücretsiz. Vaktiniz varsa Üsküp’e kuş bakışı bakmak ve kaleyi gezmek için listeye alınabilir. Türk Çarşısında yer alan Balkanların en önemli Camilerinden Mustafa Paşa Camisinin devamında kaleye ulaşabiliyorsunuz.

5. Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Meydanının hemen yakınında Vardar nehrine bakıyor. Mimari olarak sanki eski gibi görünüyor olsa da oldukça yeni. Üsküp 2014 Projesi kapsamında açılan yerlerden biri burası. İçinde çok sayıda antik, ortaçağ ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eser sergileniyor. Orijinali İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen İskender Lahdi’nin bir kopyası dahi var. Türk Çarşısından Vardar Nehri’ne doğru geldiğinizde hemen solunuzda kalıyor.

Skopje, Macedonia – April 4, 2017: Memorial House of Mother Teresa in Skopje. Museum and Memorial House of Mother Teresa Humanitarian Worker and Nobel Prize Winner in Skopje, Macedonia.

6. Rahibe Teresa Evi

Kuzey Makedonya’nın en önemli şahsiyetlerinden Anne Theresa Üsküp’te doğmuş, insanlığa örnek olmuş bir Rahibe. 1975’te Nobel Barış Ödülü verilen rahibenin anısına, bir zamanlar Katolik Kilisesi “İsa’nın Kutsal Yüreği” olan yerde yaptırılan müze ev görülebilir. Rahibe Teresa doğumunun ertesi günü olan 27 Ağustos 1910’da bu kilisede vaftiz edilmiş. Rahibe Teresa’nın Üsküp’te başlayan çocukluğundan, ölümüne, azize ilan edilmesine kadar yaşamının çeşitli yıllarına ait fotoğraflar, dokümanlar ve eşyalar sergileniyor.

7. Milenyum Haçı

Millennium Cross, Makedonya’da Hıristiyanlığın 2000. yılına atıfta bulunmak için yaptırılmış devasa bir haç. Vodno Dağının tepesine dikili haç tam 66 metre. Şehirden bu tepeye çıkan teleferiğe araçla ulaşım var. Şehir merkezindeki otobüs terminalinden Millennium Cross otobüsleri her 30 minutes dakikada bir sabah 8:20 ile 3:20 arası çalışıyor. Dünyanın en büyük haçını barındıran tepeye çıkmak için teleferiğe binmeniz gerekiyor (100 Denar). Sizi enfes bir manzara bekliyor.

8. Makedonya Köyü

Makedonya Köyü (Makedonsko Selo), 19. ve 20. yüzyıllardan kalma Makedon mimarisinin geleneksel ruhuna sadık kalınarak yapılmış bir yeni köy. Sırtı ormanlarla kaplı bir dağın yamacında; bizim Safranbolu evleri mimarisine yakın 16 adet otantik ev inşa edilmiş. Aynı zamanda konaklama ve restoran hizmetleri de veriliyor. Şehir merkezine çok yakın..

9. Matka Kanyonu

Kuzey Makedonya’da gezilecek en önemli doğal güzellik burası bana göre. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Matka Kanyonu için en az bir gününüzü ayırın. Üsküp’e sadece 15 km uzaklıktaki Matka Kanyonuna giriş ücretsiz. Treska Nehr, boyunca uzayan Kanyonda tekne turu yapın, kanoya binin, trekking rotalarında veya birbirine bakan dik dağlar arasında yapılmış yolda yürüyün. Dileyene kaya tırmanışı alanı da varmış. Kanyonda büyüklükleri birbirinden farklı 10 mağara var. Bunlardan Vrelo Mağarası, dünyanın en derin yeraltı su mağarası olarak geçiyor. Kanyonda Ayrıca orta çağdan kalma kilise ve manastırlar gibi tarihi yapılar da var. Bunlar Matka Manastırı, Aziz Nikola Manastırı, Aziz Andrew Manastırı bunlardan bazıları. Üsküp’ten pazar hariç her gün çok sayıda otobüs seferleri var. Doğanın içerisinde olayım diyorsanız kalacak otel de var.

10. Stobi Antik Kenti

Kuzey Makedonya’nın en önemli arkeolojik sit alanını Stobi, MÖ 7. yüzyıla kadar uzayan geçmişi ile yeni yeni ortaya çıkarılan antik bir Roma kenti. Fransız bir arkeolog tarafından 1861’de ortaya çıkarılmış ve kentin %70’i hala kazılmayı bekliyor. Crna ve Vardar nehirlerinin birbirine karıştığı noktada yer alan Stobi, Roma ve Erken Bizans İmparatorluklarının askeri, idari, ticari ve dini merkeziydi. Son derece gelişmiş bir şehir toplumu, mimari yapılar, hayat düzeni ve kültürel gelişim düzeyi olduğu ortaya çıkarılan eserlerden anlaşılıyor. Tapınaklar, ortaya çıkarılan mozaik zeminli evler, hamam ve tiyatro görmeye değer. Antik kent yakınındaki Bovin Winery uğrayabileceğiniz bir bağ.

Türk damak tadına çok yakın olan Makedon mutfağı Üsküp’te en lezzetli yemekleri bulmanıza yardımcı olacak. İnegöl köftesine benzeyen ve kebap denilen köfte, ıspanaklı börek, kaymakçına tatlısı, Makedon yahnisi, güveçte kuru fasulye, kuru et, işkembe çorbası ve yöresel şaraplar tadılacaklar listesinde.

Balkanlarda en sevdiğim şehir Ohrid ile Osmanlı’da Manastır olarak bilinen Bitola şehirleri de Makedonya gezilecek yerler arasında. Ayrıca Tetova, Gostivar, Mavrovo vakti olanların görebilecekleri diğer şehirler. Benim favorim en fazla zamanı Ohrid’e ayırın. Makedonya gezinizde 1 gün Üsküp, 3 gün Ohrid iyi bir plan olur. Ohrid’den günübirlik Bitola ve National Park Galicica gezisi de yapabilirsiniz.

Diğer Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Arnavutluk ve Kosova da rotanızda olsun. Balkan turu başlangıç rotası Selanik veya Üsküp olabilir.Türk Hava Yolları ve Pegasus Üsküp’de çok sık tarifeli seferler düzenliyor.

Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Follow by Email
RSS