fbpx

Sivilce nedir? Sivilce nasıl geçer? Sivilce tedavisi

Sivilce (Akne)

Yaz mevsiminde güneşin kurutucu etkisi ve iyotlu deniz suyu yazın sivilceyi aklımızdan çıkarır. Ama sonbahar ve kış, sivilcenin çoğaldığı dönemlerdir. Pek çok şey aknenin türüne bağlı olsa da, ultraviyole ışınlarının etkisi cildi kurutup, yağ üretimini düzenliyor.

Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında da solaryuma girerek aynı etkiyi yaratabiliriz. Gençlerde görülen akne, ergenliğin ilk dönemlerinde, vücutta gelişim ve değişimler başladığı sırada ortaya çıkıyor.

Bu durum, bir dizi hormonal dengesizliğe bağlı. Doğal olarak bu gibi hormon dengesizlikleri yetişkinlerde de görülebiliyor. Örneğin, adet döneminde ortaya çıkan sivilceler bu tür bir dengesizlik sonucudur. Diğer bazı durumlarda ise, akne oluşumu, kortizon ya da B12 vitamini içeren ilaçlar, ya da dışarıdan uygulanan vazelin preparatları ve bitkisel yağların uzun süreli kullanımına bağlı.

TEMİZLİK NASIL YAPILMALI?

Cilt temizliği, sabahları derinin salgılarını harekete geçirmek; akşamları ise, gözeneklerde birikmiş kir zerreciklerinden kurtulmak için mutlaka yapılmalı. Cildinizin haftada 2–3 kez, tüm yağ kalıntılarını alacak doğru bir maskeye de ihtiyacı vardır. Aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendirecek bir maske seçmeye özen gösterin.

10 DAKİKALIK BİR BUHAR BANYOSU

Haftada 1 defa, buhar banyosu hazırlayın: ciltteki gözeneklerin genişlemesini sağlayacağından, siyah noktalardan kurtulmanızı kolaylaşacaktır.

Başınızın üzerine bir havlu örterek, yarıya kadar kaynar su ve bir yemek kaşığı tuz doldurduğunuz bir tencerenin üzerine eğilin. 10 dakika sonra, yüzünüzü kurulayın ve siyah noktaları dikkatlice sıkın. Bu işlemi yaparken, ellerinizin temiz olmasına dikkat edin.

Parmak uçlarınıza sargı bezi sarıp siyah noktaları sıkabilirsiniz. Ama sıkmakta zorlanırsanız fazla üstelemeyin. Cildiniz tamamen kuruduğunda tekrar buhara tutun. İşlem sona erdiğinde yüzünüzü bir tonikle dezenfekte edin.

HERKES İÇİN GEÇERLİ ÖNERİLER

Gençler arasında özellikle yaygın olan bu problemin çözümünde, cilt tipleri farklı olduğundan, kızların ve erkeklerin uygulaması gereken kürler de farklı. Ancak yine de, her iki cinsin de uyması gereken bazı kurallar var.

1. Doğru ve sağlıklı temizlik: Cildi fazla hırpalamadan düzenli olarak yıkayın. Cildi fazla kurutmamak için pH değeri derinin doğal pH’ına yakın (5.5 civarında) bir temizleyici kullanılmalı. Daha da derinlemesine bir temizlik isteniyorsa, her 3-4 günde bir, gözeneklerde biriken yağ ve tozu alan kil maskesi uygulanabilir.

2. Beslenmeye dikkat: Çikolata ve şarküteri ürünleri sivilce yapar görüşü, çok yaygın fakat çürütülmüş bir iddia. Son araştırmalar, beslenmenin sivilce üzerinde doğrudan etkisi olmadığını gösterse de, sağlıklı ve iyi beslenmede çok etkili bir yöntemdir özellikle: Meyve ve sebze açısından zengin, sağlıklı beslenme cildin en önemli dostudur.

3. İyi dinlenin: En iyi güzellik kürü uykudur. Stresli ortamlardan uzaklaşıp dinlenebilmek çok önemli. Özellikle düzenli olarak 7-8 saat uyumak şarttır. Uykunun hormonal aktiviteyi düzenlediği herkesçe biliniyor.

4. Ellerinizi yüzünüzden çekin: Cilde zarar vermeksizin yok edilebilecek siyah noktalardan farklı olarak, sivilce ve kan çıbanları asla sıkılmamalı. Aksi halde, iltihaplı enfeksiyon, ardında bir yara ve iz bırakarak yayılabilir.

5. Uzmana görünün: Kış gelip de sivilceler belirmeden önce mutlaka dermatologunuzla görüşün. Çünkü yaz aylarında kuruyup hassaslaşan cildiniz, tatil öncesinde uyguladığınız akne tedavisini tekrarlamanızdan zarar görebilir.

6. Bitki çayları da işe yarıyor: Her gün bedeni arındırma ve temizleme özelliği taşıyan bir bitki çayı içmek cildinize faydalı olacaktır. Özellikle ıhlamur ve rezene içeren çayların çok yararını görürsünüz.

KIZLAR İÇİN BAKIM

Pudra ve allıktan uzak durun: Cildi çabuk sivilcelenenler makyaj yapmaktan vazgeçmeli. Tabii biraz rimel ve bir parça ruja değil sözümüz. Her şeyden önce, hijyenik nedenlerle allık ve pudra kullanmaktan vazgeçmeli: Zaten aşırı salgılanan yağ ile dolmuş gözenekler, kullanılan makyaj malzemeleri ile kullanılınca iyice tıkanıyor. Bunun yanında, estetik bir neden de var: Makyaj, kusurları gizlemek yerine çoğu kez daha da belirginleştiriyor.

Az yağlı bir fondöten seçin: Makyajsız yapamayanlar hafif bir fondöten kullanabilir. Ancak, yağlı ciltler için özel olarak geliştirilmiş, siyah nokta oluşumuna neden olmayan (gözeneklerde birikecek madde içermeyen) bir ürün seçmeliler.

Akne ve aşırı kıllanma: Sivilce yanında aşırı kıllanmadan da şikâyet eden genç kızlar, antiandrojen hormonlar içeren doğum kontrol haplarından kullanmayı deneyebilir. Ancak bu hapların 16 yaşın altındakilerce alınması sakıncalı olacaktır. Bir uzmana görünmeden ilaç kullanmayın.

ERKEKLER İÇİN BAKIM

Hijyene daha fazla dikkat: Ergenlik çağındaki erkekler, katıldıkları sportif faaliyetler nedeni ile yaşıtları olan kızlardan daha fazla terlerler. Bu bakımdan, temizliğe özel bir önem vermeleri şarttır. Terlemenin ardından yüzün mutlaka yıkanması ve akneye karşı dezenfektan uygulanması gerekli.

Erkeklere özel kozmetikler: Bazı ilaç firmaları, sivilce tedavisi ilaçlarında, kızlar ve erkekler için ayrı formüller uyguluyor çünkü, kız ve erkeklerin cilt yapıları ve bakım ihtiyaçlarının farklı olduğu belirlenmiştir. Genç kızlara uygun olan ilaçlar daha hafif. Erkeklerin kendileri için hazırlanmış formülleri kullanmaları daha iyi sonuç veriyor.

Sık sık tıraş olun: Sakal uzamaya başladığında, kıllar, akne iltihabının artmasına neden olabiliyor. Bu yüzden sık sık tıraş olmak gerekli.

Tıraş sonrası bakım: Kullandığınız after shave parfüm içermemeli. Akneli cilt, after shavelerin içerdiği alkole karşı oldukça duyarlı. sivilce kremlerinde az miktarda bulunan alkol, cildin pul pul dökülmesine ve kurumasına neden olabilir. En iyisi alkolsüz tonikleri tercih etmek.

Akne artık sorun değil

Sivilcelerin ilginç bir öyküsü var. Genellikle ergenlik çağındaki erkek ve kızların yüzleri sivilcelerle doluyor. Özellikle de delikanlı adayları tam karşı cinse ilgi duymaya başladıkları dönemde yüzlerinde beliren sivilceler yüzünden sıkıntı çekiyorlar.

Ergenlik çağı sivilcelerine bu dönemde vücutta meydana gelen hormon dengelerinin değişmesi neden oluyor. Sivilceler, yetişkinlerin de de en büyük sorunlarından biri. Yüzde, boyunda, omuzlarda ve sırtta oluşan sivilcelerden kurtulmak tabi ki mümkün.

Sivilcelerin oluşmasında yağlı cilt ve bakteriler en önemli etken. Bu nedenle, sivilcelerden yakınan bir kişi öncelikle hayvansal yağlardan uzak durmalı, bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere ağırlık vermeli.

Yağ ve şeker miktarı fazla olan hazır gıdalar, akneleri çok iyi besler. Cildin doğal koruyucu yağı olarak bilinen sebumun üretimini azaltır. Çikolata, dondurma, sosis ve dondurulmuş hazır et yemekleri aknelerden yakınan kişiler için zararlı. Buna karşılık bol bol yeşil sebze ve narenciye türü meyveler yenmeli. E vitamini alabilmek için de sıvı yağlar kullanılmalı.

Hormon dengesi

Sivilcelerin hormon dengesizliğinin bir sonucu olduğunu artık biliniyor. Vücuttaki hormon dengesini düzene sokmak için her gün lahana yenmeli. Bu sebze ayrıca bakterileri öldüren sülfür içerdiği için de sivilcelere karşı güçlü bir savunma silahı sayılıyor.

Mango, kiwi ve ananas gibi tropikal bölge meyveleri de çok yararlı. Tuz katılmamış sebze suları, çiğ meyve ve sebzeler ve salatalarla beslenilmeli. sivilce ciddi bir sorun olursa mutlaka bir deri uzmanına başvurulmalı. Yalnızca gerekli önlemler alınırsa, sivilcelerden doktor tedavisine gerek kalmadan kurtulmak mümkün.

Tedavi mümkün

Cilt uzmanları, sivilcelerin her zaman tedavi edilebileceğini belirtirler. sivilcelere karşı kullanılan antibiyotikler yararlı oluyor. Ancak rast gele bir antibiyotik kullanmak yerine bir cilt uzmanının önereceği antibiyotikler etkili olur. Ayrıca cilt uzmanları, hormon ve A vitamini alınmasını önerebilirler.

Yiyeceklerin sivilcelerin kesin nedeni oldukları iddia edilemez. Ama çikolata yedikten sonra yüzde sivilceler çıkarsa, yiyeceklerin de sivilce nedenleri arasında sayılması gerektiği söylenebilir.

Sizi aynalara küstüren o minik sivilcelere savaş açın. Pahalı kozmetik ürünleriyle değil basit önlemlerle bu sorundan kurtulun. Doğru önlemleri alırsanız, o sivilcelerden eser kalmayacak.

Savaşa başlayın

Sivilcelere karşı savaş açıldığı zaman şunlara dikkat edilmeli:

Her gün 500 mcg A vitamini alınmalı. Kızlarda Adet öncesinde ortaya çıkan sivilcelere karşı da adet kanamaları başlamadan 10 gün önce, her gün düzenli olarak 50 mg B6 vitamini alınması doğru olur.

Bu arada cildi çay ağacı yağıyla temizlemeli ayrıca bir kase yoğurda bir çay kaşığı deniz tuzu ilave ederek bu karışım cilde sürülmeli. Banyodan ya da duştan sonra vücut sırt fırçası ya da keseyle temizlenmeli.

Güneşin zararlarından söz ediliyor ama sivilcelere karşı güneş banyosunun son derece yararlı olduğunu belirtelim. Güneşteki mor ötesi ışınların sivilceleri yok ettiği biliniyor.

Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Follow by Email
RSS