fbpx

Domates maskesi – Sivilceler ve siyah noktalar için sihirli maske

Domatesle Sihirli Maske

Domates bir sağlık ve güzellik kaynağıdır. Vücut direncini arttıran, cildi güzelleştiren, yaşlanmayı önleyen gıdalar arasında en önemli yeri alır.

Domatesin içeriğindeki likopen maddesi, bilinen en etkili antioksidandır. Birçok besin maddesinin aksine, domates piştikçe değeri artar ve özellikle zeytinyağı ile birlikte tüketildiği zaman daha kolay sindirilir.

Domates sadece sağlığımız için değil cildimiz için de çok yararlıdır. Cilt hücreleri arasındaki bağları güçlendirir ve güneş hasarlarını önler.

Halk içinde arı sokmasında, vücuda batan diken ve camların çıkarılmasında, nasır ve siğilin temizlenmesinde, sarılık hastalığında, ateş ve güneş yanıklarında yaygın olarak kullanılır. Domates vücudumuzdaki nemin korunmasına yardımcı olur.

Kışın,yazın farketmeksizin günde 1 domates veya 1 kaşık salça tüketmek 8 bardak su içmek kadar yararlıdır.

SİVİLCELERİ GEÇİRİR

Domates maskesi tam yağlı ciltler içindir! Özellikle komedonlar (siyah noktalar) ve akneleri etkin bir şekilde düzeltir. Çünkü domates yağ salgısını dengeler ve hafif bir peeling sağlar.

Yüzünüzde bir sivilce mi başlıyor? Hemen üzerine biraz domates salçası sürün. Sebep olduğu ağrı geçer ve hızla iyileşir. Domates maskelerini ne şekilde uyguladığınız size kalmış.

Domatesi ortadan kesip yüzünüze sürebileceğiniz gibi, rendeleyebilir yahut 1 kaşık dolusu domates püresi ya da salça olarak da kullanabilirsiniz. Cildinizde 10-15 dakika kadar bekletin ki, domatesin özü cildinize iyice nüfuz etsin.

PEELING ETKİSİ YARATIR

Bir dilim domatesle hafifçe yüzünüzü ovabilirsiniz. Çünkü domates hafif bir peeling’e de yardımcı olur. Süre dolunca, yüzünüzü ılık su ile hafifçe yıkayın.

Yüzünüzdeki belli belirsiz domates kalıntıları cildinizin PH’ını dengelemeye devam eder.

Cildiniz kuruysa, domatesin içine biraz zeytinyağı ilave etmeyi unutmayın. Yine aynı şekilde 10-15 dakika bekleyin ve sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin.

MUCİZELER YARATIYOR!

Domates maskesi yaptığınızda cildinizde tatlı bir kıpırtı duyabilirsiniz. Fakat bu kıpırtı yanmaya dönüşürse hemen cildinizi temizleyin.

Çünkü bazı insanların domatese karşı alerjisi vardır. Domates maskesi antiaging bir mucize gibidir.

Ben tüm hastalarıma 25 yaşından itibaren bu uygulamaya başlamalarını tavsiye ediyorum. Çok yakında her yerde domates kremleri veya peeling’leriyle karşılaşırsanız hiç şaşırmayın!

Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
Follow by Email
RSS