fbpx

Brezilya gezginler için güvenli mi?

Brezilya gezginler için güvenli mi?

El değmemiş doğası ve Amazon yağmur ormanlarına, tarihi şehirlere ve sömürge mimarisine ve uygun fiyatlı yiyecek ve etkinliklere erişim sunan Brezilya , her gezgin için bir şeyler bulacak.

Karnaval’da parti yapmak isteyenlerin yanı sıra macera meraklıları ve sahiller için sıcak bir yer arayanlar için popüler bir destinasyon olan Brezilya, müthiş havası ve el değmemiş manzaralarıyla tanınan bir ülke.

Ama güvenli mi?

Brezilya, gezginlerin her zaman ekstra temkinli  olmaları gereken bir destinasyon olma ününe sahiptir.

Artan eşitsizlik nedeniyle maalesef bu böyle. Küçük hırsızlık ve sokak suçları Brezilya’da sık görülen bir durumdur. Brezilya’da suç oranı uzun yıllardır artıyor ( 2015 ve 2016 arasında neredeyse% 50 arttı ), bu nedenle buradaki gezginlerin uyanık olması gerekecek

Ancak bu, ülkeden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece akıllı bir gezgin olman gerekiyor. Her yıl milyonlarca insan ülkeyi ziyaret ediyor ve bir problem yok. Önerilen güvenlik ipuçlarını izlediğiniz sürece, başınıza kötü bir şey gelme ihtimalini en aza indireceksiniz!

İşte güvende kalmak ve Brezilya’ya bir sonraki seyahatinizden en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gereken her şey.

Brezilya için Güvenlik İpuçları

Brezilya’da güvende kalmanıza yardımcı olmak için, hem sizi hem de mallarınızı zarardan uzak tutacak 12 ipucu:

1. Amaç ile yürüyün – Keşfederken daima amaç ile yürüyün. Görünmese bile, belirli bir yere gidiyorsunuz. Yankesici ve soyguncular kendilerinden emin olmayan gezginleri ararlar. Hedef gibi görünmeyin.

2. Nakit taşımayın – Sadece gün için gereken minimum parayı alın. Gerisini konaklama yerinizde kilitli tutun.

3. Kartlarınızı ayırın – Birden fazla kredi kartınız veya bankamatik kartınız varsa, ayrı tutun. Birini gün için yanınıza alın (eğer ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız) ve diğerini odanızda kilitli bırakın. Bu şekilde, bir şey olursa, her zaman en az bir kartınız olur.

4. Plaja değerli eşyalar getirmeyin – Plaja giderken, gereksiz bir şey almayın. Havlu, mayo ve az miktarda para. Bu kadar! Getirdiğin herhangi bir şey ortadan kalkacak!

5. Dar kıyafetler giyin – Dışarıdayken üstünüze tam oturan kıyafetler giymeye çalışın. Herhangi bir değerli eşya veya mücevheri evde bırakın. Dolaşırken kameranızı veya telefonunuzu kullanmayın. Onları kullanmanız gerekiyorsa, dikkatli olun.

6. Yedek cüzdanı taşıma – İçinde az miktarda para olan yedek bir cüzdan getirin. Bu şekilde, soyulur ya da yankesici tarafından çarpılırsanız gerçek cüzdanınızı alamazlar (geri kalan paranızı ve kartlarınızı saklayacağınız yer).

7. Dış mekan ATM’lerinden kaçının – Nakit çekmeniz gerekirse, yalnızca binaların içindeki ATM’leri kullanın. Cüzdanınızı çıkarmadan önce daima çevrenizdekilerin farkında olun.

8. Konakladığınız yeri iki kez kontrol edin – Nerede kalıyor olursanız olun, gündüz dışarı çıkmadan ve geceleri yerleşmeden önce kapı ve pencereleri kontrol ettiğinizden emin olun. Odanızda açıkta değerli bir şey bırakmayın; her şeyi kilitleyin.

9. Ücretsiz yiyecek / içecek kabul etmeyin – Asla yabancılardan gelen içecek veya yiyecekleri kabul etmeyin. Mağdurlara soyulmadan önce uyuşturmak yaygındır, bu nedenle yabancılardan gelen yiyecek ve içecekleri reddedin.

10. Dikkat dağıtmalarına dikkat edin – Hırsızlar sizi soymadan önce dikkatinizi dağıtmaya çalışır. Dikkatinizi korumanıza yardımcı olmak için bu yaygın aldatmacaya dikkat edin .

11. Geceleri yalnız dolaşmayın – Gerekirse şehir plajlarından, parklardan ve boş sokaklardan kaçının.

12. Araba kullanırken önlemler alın – Araba ile seyahat ediyorsanız, kapılarınızı daima kilitli tutun. Özellikle geceleri, durma işaretleri veya kırmızı ışıklardaki güvenlik tarafından. Pek çok Brezilyalı, araba kaçırma riskinden kaçınmak için bile durmayacak. Başınız derde girme ihtimaline karşı, seyahat sigortası yaptırın . Üzgün ​​olmaktansa her zaman güvende olmak her zaman daha iyidir!

Brezilya’da Sokak Yemekleri Güvenli midir?

Evet! Rio gibi şehirlerde ve plajların yakınında her çeşit harika sokak yemeği standını bulacaksınız ve denememişseniz kaçırırsınız! Sadece birçok yerel halkın toplandığı yerlere bağlı kaldığınızdan emin olun. Yiyeceklerin sadece güvenli değil aynı zamanda lezzetli olduğunu da biliyorsunuz!

Hızlı bir şekilde bozulabildiği için deniz ürünleri karides gibi şeyleri yemekten kaçınmanızı öneririz. Ama kesinlikle oldukça canlandırıcı olabileceği için mate çayını deneyin (bir buzlu çay olarak servis edilir ve gerçekten çok iyi).

Çoğunlukla, çeşitli et türleri satan yerlerle karşılaşırsınız. Tamamen pişmiş ve gün boyu güneşe girmemiş olduğu sürece, dalın ve bir deneyin!

Ayrıca otel veya hostel personelinize sokak yiyecekleri veya restoran önerileri sorma konusunda tereddüt etmeyin. Hiç şüphesiz denemeniz için lezzetli ve güvenli seçeneklere sahip olacaksınız.

Brezilya’da Musluk Suyu Güvenli mi?

Brezilya’daki sular genellikle içmek için güvenlidir, ancak çoğu Brezilyalı hala filtreler kullanıyor veya şişelenmiş su içiyor. Musluk suyu, arıtma işleminden dolayı genellikle garip bir tada sahiptir, bu nedenle dişlerinizi fırçalamak için iyi olsa da, sadece susadığınızda içiyorsanız garip bir tada sahip olabilir.

Bir hostelde ya da Airbnb’de kalıyorsanız, muhtemelen bir filtreye erişebileceksiniz, ancak kendinize de getirmek her zaman iyi bir fikirdir.

Brezilya’da Taksiler Güvenli mi?

Brezilya’da taksiler güvenli ve bol miktarda bulunur. Sayaçları da kullanırlar, ancak her zaman otelinize veya hostel personelinize, yola çıkmadan önce yaklaşık bir ücret istemek iyi bir fikirdir. Her zaman sizi soymaya çalışan birkaç kötü elmalar vardır, bu yüzden ölçüm aletine dikkat ettiğinizden ve anormal derecede hızlı yükselmediğinden emin olun.

Ayrıca, taksilerinizi önceden aramak her zaman en iyisidir. Asla sokakta bir taksi işaretlemeyin (bu özellikle geceleri geçerlidir).

Brezilya Yalnız Gezginler için Güvenli mi?

Brezilya yalnız gezginler için güvenli, ancak yalnız seyahat edenler için burada yalnız seyahat deneyimi olan bir tecrübesi varsa, burada yalnız gezginler önerebilirim. Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek, yalnız seyahat edenler Brezilya’da harika bir zaman geçirirken güvende kalacaklar.

Yalnız gezgin olarak endişeleniyorsanız, hostellerde diğer gezginlerle buluşmaya çalışın. Birlikte seyahat ederek olası küçük hırsızlık veya soygunlardan caydırabilirsiniz.

Brezilya, Yalnız Kadın Gezginler için Güvenli mi?

Brezilya, gerçek yoksulluk ve suç meseleleri ile karşı karşıya kalmaktadır, bu nedenle yalnız kadın gezginlerin koruma altında kalmaları gerekecektir. Bu, yeni gezginler için bir hedef değil ve yalnız yalnız gezginler varsa, yalnız kadın gezginleri ziyaret etmelerini öneriyorum. O zaman bile, alabileceğiniz her türlü önlemi aldığınızdan emin olmak istersiniz.

Belirli alanlardan kaçınmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için hostelinize veya otel personelinize danışın. Ayrıca, olabildiğince fazla yerel dil öğrenin, böylece göze çarpmazsınız.

Peki, Brezilya Güvenli mi?

Brezilya inanılmaz, canlı bir ülke. Ancak riskleri olmadan değil. Buradaki yolcuların nöbetçi olmaları ve onlar hakkındaki fikirlerini sürdürmeleri gerekecek. Küçük hırsızlık ve hırsızlık yaygındır, ancak yukarıdaki ipuçlarını izlerseniz, hala güvende kalırken inanılmaz bir ziyaret yapabilmelisiniz.

Bağırsaklarınıza güvenin, sağduyunuzu kullanın ve kapsamlı bir seyahat sigortanız olduğundan emin olun. Bunu yapın ve Brezilya’da güvende kalabileceksiniz, bu enerjik ülkeyi unutulmaz bir ziyaret edin.